WHATSAPP

HYBRID YIKAMA

HYBRID YIKAMA

 

Soft Yıkama tarafından geliştirilen Hybrid yıkama tekniği sıfır atık felsefesine uygun olarak, potasyum permanganat, ponza taşı, perlit kullanmaksızın parça boya asit yıkamaya muadil olarak geliştirilmiş bir tekniktir.

Hybrid Yıkama yönteminin esası mevcut efektli yıkama yöntemlerinin sebep olduğu çevresel zararların oluşumunu engellemek ve yıkama prosesinde daha verimli bir yöntem elde etmektir. Konvansiyonel yıkama yöntemlerinde oluşan ve hem çevresel hem de ekonomik açıdan problem teşkil eden atık su oluşumu Hybrid Yıkama yönteminde gerçekleşmemektedir. Potasyum permanganat, hypo vb. zararlı kimyasallar kullanıldığında yaşanan mukavemet kaybı bu yıkama işleminde gerçekleşmesi söz konusu değildir.

Hybrid Yıkama yöntemi diğer konvansiyonel yıkama yöntemleri ile karşılaştırıldığında: Özellikle parça boyama asit yıkama yönteminde kullanılan kanserojen veya benzeri yasaklı bir kimyasal madde kullanılmamakta ve atık su minimum seviyede oluşmaktadır.

Parça Boya Asit Yıkama yöntemi yerine Hybrid Yıkama yöntemi uygulandığında başta çevreye verilen deşarjlar olmak üzere, ürün üzerindeki deformasyonların, firelerin ve renk farklarının da ortadan kalktığı tespit edilmiştir. Aşağıdaki tabloda en çok kullanılan efektli yıkama yöntemleri ile Hybrid Yıkama yöntemi işletme, maliyet ve çevresel açıdan kıyaslanmıştır.

 

Hybrid Yıkama yönteminin çevresel, maliyet ve ürün kalitesi açısından avantajları aşağıda belirtilmiştir;

  • Organik, ekolojik, çevre ve insan sağlığına zararsız ürün kullanılmaktadır. 
  • Proses sonrası atık su deşarjının olmaması, kaynakta atık oluşumunun engellenmesiyle sıfır atık ilkesine uyumlu bir işletme gerçekleştirilmektedir. 
  • Yıkama proseslerinin çevresel risklerinin azaltılmasını sağlamaktadır. 
  • Su tüketiminin diğer yöntemlere göre önemli oranda azalması (%97-98,5 tasarruf) sağlanmaktadır. 
  • Doğalgaz ve elektrik tüketiminin azalmasına bağlı olarak maliyetler düşürülmektedir. 
  • Üründe mukavemet kaybı gerçekleşmemesi, Lot farklarının azalması, aynı kazan içerisinde renk farklılıklarının azalması ile ürün kalitesinin artması sağlanmaktadır.
  • Hızlı ve kolay işletme sayesinde ürün temin sürelerinde kısalma sağlanmaktadır. 
  • Baskılı ürünlerde yapılan renkli Hybrid Yıkama işlemi sonrasında baskı üzeri zemin kadar efekt almaktadır. Fakat renkli olmayan Hybrid Yıkama işleminde kirlenme olmamaktadır.
  • Farklı ürünlere (baskılı, taşlı, aksesuarlı vb.) ve bitmiş ürünlere uygulanabildiğinden işletme kolaylığı sağlanmaktadır.

Hybrid Yıkama yönteminde organik ve ekolojik ürün kullanımı ve proses sonrası su deşarjının olmaması, çevre duyarlılığının yüksek olduğunu göstermektedir. Bunun yanı sıra ürün kalite verimliliğinin artması ve prosesin işletme sırasında düşük su ve enerji tüketimleri ekonomik fayda sağlamaktadır. Buna bağlı olarak ülke ekonomisine katkı sağlanırken kaynakların verimli kullanılması sağlanmaktadır. Tüm bu özellikleri sebebiyle Hybrid Yıkama yöntemine Çevre Dostu nitelendirilmesi yapılması mümkündür.

Kumaş esnasında apre, silikon vs. kullanılmamalıdır. 100 % koton ve aşındırmaya uygun boyalı kumaşlarda daha verimli sonuçlar elde edilmektedir. Hybrid yıkama işleminde haslıklar boyalı kumaşın haslığı kadardır. Bu hususta özellikle parça boya asit yıkamadaki düşük haslıklar görülmemektedir.

©2022 Soft Yıkama Sanayi & Ticaret Limited Şirketi